Startup Magazine

Artykuły

Icon i New Story wydrukują dom za 10 000 dolarów

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Firma Icon z Austin w Teksasie wraz z firmą New Story zaprezentowały technologię pozwalającą wydrukować z betonu dom o powierzchni kilkudziesięciu metrów za około 10 000 dolarów.

Icon

Icon jest firmą, której siedziba mieści się w Austin w Teksasie (USA). Składa się z małej grupy wynalazców i innowatorów, którym przyświeca cel szybkiego budowania solidnych i niezbyt drogich domów. Na konferencji SXSW zaprezentowali technologię szybkiej budowy tanich domów, w której wykorzystuje się technologię druku 3D.

Vulcan - drukarka domów

Drukarka Vulcan do tworzenia domów przypomina tylko częściowo te, które od kilku lat robią zawrotną karierę i pozwalają nawet w domowym zaciszu na tworzenie niezwykłych konstrukcji przestrzennych z kolorowych, przezroczystych i mających różnego rodzaju inne właściwości filamentów. Konstrukcja jest na tyle duża, że jest w stanie tworzyć konstrukcje o wielometrowych gabarytach i to w dość szybki sposób. Jako budulca korzysta nie z tworzyw sztucznych, ale ze specjalnej mieszanki betonu, która bardzo szybko twardnieje w kontakcie z powietrzem. Dzięki temu można budować ściany, które są bardzo wytrzymałe, odporne na warunki atmosferyczne i wstrząsy.

Wydajność i koszty

Gdy ściany zostaną zbudowane na wcześniej przygotowanej podstawie, ekipa drugiej firmy New Story wstawia drzwi, okna, montuje inne potrzebne instalacje i wieńczy wszystko dachem. Wydajność systemu pozwala na budowę domów o powierzchni około 60 metrów kwadratowych w 24 godziny (wraz z stolarką, instalacjami i dachem).

Domy o wspomnianej powierzchni wyceniane są obecnie na 10 000 dolarów, ale jak obiecuje firma, gdy pomysł się przyjmie i spłyną zamówienia, a także zostanie dopracowana technologia, koszt może spaść nawet do 4 000 dolarów, a proces budowy zajmie około 6 godzin.

Pozwolenia i certyfikaty

Urzędy w USA słyną z dość rygorystycznego podejścia do wielu kwestii, szczególnie jeśli dotyczy to branży budowlanej. Jak informuje producent, wydrukowane przez nich domy i wykończone w standardowy sposób uzyskały opinię urzędników jako nadające się do użytku.

Dla kogo takie domy?

Niektórzy zapewne zastanowią się nad tym, kto może skorzystać z tego typu domów. Jest bardzo wiele miejsc na Ziemi, gdzie o domy jest dość trudno. Ludzie budują schronienia z byle czego, a wystarczy wiatr, lekkie trzęsienie ziemi, albo burza, by z domu pozostały gruzy. Wiele miejsc jest nawiedzanych kataklizmami, a dotknięci nimi mieszkańcy tracą swoje domy i korzystają z namiotów lub śpią pod gołym niebem. W takich miejscach szybko drukowane domy mogą zapewnić schronienie. Przyznam, że i w Polsce zainteresowanie takimi technologiami zapewne byłoby dość spore, bo kto nie chciałby uzyskać przytulnego, ciepłego i wytrzymałego domu za cenę nowego, ale najtańszego z dostępnych samochodów? 30 000 – 35 000 zł, to cena lepszej altany, a tu piszemy o domu o powierzchni około 60 metrów kwadratowych.

Źródło: Icon