Startup Magazine

Artykuły

Gyva Grafika: Kafelki jak ściany blokowiska

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Założę się, że większość z naszych czytelników choć raz decydowała o wyborze kafelków lub tapety. Litewskie studio Gyva Grafika postanowiło wykorzystać zdjęcia ścian zewnętrznych blokowiska do tworzenia realistycznie wyglądających kafelków.

Fotografie na kafelkach

Z fotografią na kafelkach spotkałem się już wiele lat temu, gdy jeden z moich znajomych stworzył firmę (wtedy nie nazywało się takich biznesów start-upami) zajmującą się nanoszeniem fotografii na kubeczki, tworzeniem kubków z fotografiami pokazującymi się dopiero po nalaniu gorącego płynu, ale i… Foto-kafelkami. Wybrany wzór powiększał i nanosił na kafelki. Rozdzielczość może nie była najwyższa, ale można było mieć na ścianie dowolny wzór. Obecnie tego typu foto-kafelki można kupić nawet w marketach budowlanych.

Gyva Grafika

Fotokafelki to już nie nowość, podobnie jak t-shirty z indywidualnymi nadrukami. Sęk w tym, żeby wymyślić wzór, który tak, jak choćby słynny „smiley”, czy „Che Guevara” znajdzie się na tysiącach różnych produktów i odpowiednio go spieniężyć. Jednym z ciekawszych pomysłów, które ostatnio dane mi było zobaczyć w sieci, dotyczą właśnie foto-kafelków. Litewskie studio projektowe wymyśliło, że sfotografuje wielkie blokowisko w Kownie i każdą płytę bloku umieścić na jednym z kafelków. Nabywca może sam skomponować wygląd łazienki, toalety, czy innego pomieszczenia, w którym chciałby wykorzystać niecodzienny wzór.

Były już toalety zbudowane z weneckich luster, w którym siedzący „na tronie” mógł czuć się tak, jakby wszyscy przechodzący obok widzieli go w tej intymnej sytuacji, plakaty imitujące regały z trunkami różnego typu, etc. Kafelki sprawiające, że siedzący na toalecie mógłby się czuć jak Guliwer w środku blokowiska, to dla mnie osobliwy i intrygujący pomysł.

Źródło: Gyva Grafika, The Calvert Journal