Startup Magazine

Artykuły

Plaster pozwoli nieinwazyjnie badać poziom glukozy we krwi

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Naukowcy z University of Bath opracowali plaster, który pozwala nieinwazyjnie badać poziom glukozy we krwi, eliminując przykre nakłuwanie palca przez diabetyków.

Cukrzyca

Cukrzyca jest chorobą, która charakteryzuje się podwyższonym poziomem glukozy we krwi, spowodowanym problemami wydzielania insuliny przez trzustkę lub insulinooporność komórek organizmu. Nieleczona cukrzyca może doprowadzić do problemów z działaniem oczu, nerek, serca i naczyń krwionośnych, a w skrajnych przypadkach ataków nawet do śmierci.

Leczenie polega na stosowaniu odpowiedniej diety, wprowadzeniu aktywności fizycznej, podawaniu insuliny, której trzustka nie jest w stanie produkować w odpowiedniej ilości. Aby jednak móc dobrać ilość wstrzykiwanego hormonu, trzeba badać poziom cukru we krwi. W większości przypadków badanie polega na nakłuwaniu palca i sprawdzeniu w glukometrze zawartości cukru w pobranej z palca próbce krwi.

Nieinwazyjny plaster pozwala badać poziom glukozy we krwi

Nakłuwanie palców jest zmorą cukrzyków, którzy prócz tej nieprzyjemnej czynności muszą jeszcze wstrzykiwać insulinę. Naukowcy reprezentujący różne wydziały University of Bath opracowali specjalny plaster, który w pełni zastępuje konieczność nakłuwania palca w celu zbadania poziomu glukozy we krwi. Co więcej, nie trzeba mieć do badania także glukometru.

Plaster jest w stanie pobierać glukozę z płynu znajdującego się między komórkami skóry poprzez mieszki włosowe pobudzane niewielkim prądem elektrycznym. Ilość zebranej w mikroskopijnych zbiorniczkach glukozy jest mierzona w interwałach od 15 do 30 minut w trybie ciągłym przez kilka do kilkunastu godzin.

Rozwinięcie konceptu pozwoli na analizę i wysyłanie wyników do centralnego komputera lub lekarza poprzez smartfon lub smartwatch użytkownika. Dodatkowo zamiast kilku godzin czas użytkowania plastra ma zostać wydłużony do pełnych 24 godzin, dzięki czemu bezpieczeństwo pacjentów chorych na cukrzycę będzie w pełni zapewnione.

Źródło: Phys.org