Startup Magazine

Artykuły

Oprogramowanie TrackChild pomaga odszukiwać dzieci w Indiach

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Cztery dni wystarczyły, aby w New Delhi odnaleźć niemal 3000 zaginionych dzieci. Pomógł w tym eksperyment z oprogramowaniem TrackChild.

Zaginione dzieci

W Indiach żyje około miliard trzysta milionów ludzi. Jak donosi Ministerstwo ds. Kobiet i Rozwoju Dziecka, w ciągu pięciu lat zaginęło tam prawie ćwierć miliona dzieci! W wielu dużych miastach o to jest zupełnie nietrudno, gdyż rozciągają się one na wiele kilometrów wypełnionych po brzegi domami, klitkami w slumsach, uliczkami i zaułkami. Dziecko, które się tam zgubi ma małe szanse na odnalezienie rodziców, a i rodzice mogą nie znaleźć swojej pociechy. Mimo wielu podejmowanych akcji większość dzieci się nie odnajduje. Stają się bezdomnymi żebrakami lub pracują za przysłowiową miskę ryżu, licząc na lepsze życie w przyszłości. 

Oprogramowanie TrackChild

Aby pomóc zaginionym dzieciom i ich rodzinom organizacja BBA (Bachpan Bachao Andolan) zajmująca się opieką nad dziećmi, zajęła się opracowaniem specjalnego systemu. Wykorzystuje on rozpoznawanie twarzy i estymację wyglądu po upływie czasu na podstawie przedstawionych zdjęć, odnajduje wśród tłumów dzieci, które rozłączyły się z rodzicami. Algorytmy nie tylko porównują geometrię twarzy, ale także są w stanie przewidzieć, jak zmienia się twarz dziecka pod wpływem niedostatku żywności, czy też dorastania.

Eksperyment się powiódł

Po wielu miesiącach batalii sądowych udało się wdrożyć eksperymentalny program wykorzystujący aplikację TrackChild. Cztery dni wystarczyły, aby wśród 45 000 przeskanowanych w New Delhi dzieci, odszukać aż 2930 zaginionych! Dalsze działania mają na celu przekonanie sądu, aby ten wydał pozwolenie na wdrożenie programu na cały kraj. 

Źródło: NDTV