Startup Magazine

Artykuły

Wstrzykiwany bandaż uratuje życie

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Urazy powodowane przez szrapnele lub inne odłamki wnikające głęboko w ciało człowieka mogą doprowadzić do śmierci. Naukowcom z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu A&M z Teksasu udało się wyprodukować wstrzykiwane bandaże mogące tamować takie rany.

Śmiertelne rany na polu walki i nie tylko

Na polu walki żołnierze narażeni są na różnego rodzaju urazy. Z wieloma sobie poradzono, ale do dziś problemami są tamowanie uszkodzonych tętnic udowych oraz głębokich ran powodowanych przez różnego rodzaju odłamki pocisków i im podobnych. Tego typu urazy, które znajdują się głęboko w ciele, bardzo trudno jest opatrzyć, gdyż uszkodzonych zostaje wiele tkanek, żył, tętnic. Zazwyczaj dotknięci takimi urazami wykrwawiają się w bardzo szybkim tempie i umierają.

Eksperymentowano już z różnego rodzaju materiałami, które miały tamować krew. Były to między innymi środki działające podobnie jak pianki montażowe, które wypełniając rany, tamowały krew, płyny powodujące miejscowe oparzenia zasklepiające rany i im podobne. Niestety większość z nich powodowała dużo skutków ubocznych, a pacjenci musieli być szybko operowani. Przy usuwaniu tych materiałów usuwano na tyle dużo tkanek, że poszkodowani często stawali się osobami niepełnosprawnymi i to w dużym stopniu.

Wstrzykiwany bandaż

Naukowcom z Wydziału Inżynierii Biomedycznej Uniwersytetu A&M z Teksasu udało się wyprodukować wstrzykiwane bandaże mogące tamować rany powodowane szrapnelami i innymi odłamkami.

Dr Akhilesh K. Gaharwar do stworzenia tego, miejmy nadzieję, przełomowego wynalazku wykorzystał hydrożel zawierający kappa karagen i nanokrzemiany. Wstrzyknięty do rany uwalnia substancje czynne, które pęczniejąc i wiążąc tkanki, doprowadzają do hemostazy, czyli tamują upływ krwi i przyspieszają gojenie się ran.

Jak wykazały dalsze badania nad tym hydrożelem, jest on w stanie być nośnikiem leków, które uwalniane są stopniowo, co może być wykorzystane do podawania choćby środków przeciwbólowych i antybiotyków.

Źródło: Texas A&M Engineering News