Startup Magazine

Artykuły

SEEDiA – inteligentne, ekologiczne i użyteczne meble miejskie

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Meble miejskie, to nic innego tylko ławki, wiaty, kosze na śmieci i im podobne. SEEDiA tworzy nowoczesne, inteligentne i ekologiczne rozwiązania tego typu.

Meble miejskie

W przestrzeni miejskiej i często także wiejskiej można spotkać wiele rozwiązań, które mają ułatwić i uprzyjemnić mieszkańcom i turystom spędzanie czasu. W większości są to ławki, na których można przysiąść i podziwiać okolicę, odpocząć po wyczerpującym spacerze, a także poczekać na pojazd komunikacji miejskiej, busik, pociąg, etc. Można tak powiedzieć także o wiatach wszelkiego typu, które chronią przed zjawiskami pogodowymi takimi jak choćby deszcz, wiatr, czy słońce. Kosze na śmieci także można zaliczyć do mebli miejskich.

SEEDiA

Firma SEEDiA postawiła sobie za cel produkcję mebli miejskich, ale nie takich klasycznych, tylko inteligentnych i ekologicznych. Czytając coś takiego nie do końca orientujemy się czym to się ma objawiać. Meble miejskie SEEDiA pozwalają korzystającym z nich ludziom na choćby naładowanie swoich przenośnych urządzeń przez port USB. Wystarczy podłączyć się do gniazdek w ławce czy wiacie przewodem i już można doładować sobie akumulator w smartfonie czy tablecie. Co więcej, prąd w tych miejscach pozyskiwany jest najczęściej ze źródeł odnawialnych, w tym przypadku są to panele słoneczne. 

Niektóre modele prócz ładowania przez USB zapewniają także ładowanie indukcyjne, przy którym nie trzeba korzystać z przewodów, ale smartfon musi mieć wbudowane odpowiednie układy. 

Nowe modele pozwalają także na korzystanie z dostępu do internetu poprzez Wi-Fi, a spotkać można także egzemplarze mające wbudowane ekrany LCD i podświetlenie RGB. 

Urządzenia połączone są z systemem, który pozwala na ich monitoring. Dzięki temu łatwo można diagnozować usterki i sprawdzać, jak meble miejskie są wykorzystywane. Dzięki systemowi łatwiej także przekazywać do wbudowanych monitorów i systemów audio reklamy i informacje. 

Gdzie można zamontować te rozwiązania?

Zastosowania są nieograniczone. Można je zamontować w parkach, na bulwarach, dworcach, biurowcach, muzeach, etc. Oczywiście, aby wykorzystać panele słoneczne, meble miejskie muszą znajdować się w miejscu, które choć przez kilka godzin będzie miało dostęp do promieni słonecznych, dzięki czemu doładowane zostaną wbudowane w urządzenia akumulatory. Światło sztuczne także się sprawdzi. 

Start-up z dofinansowaniem

W start-up SEEDiA 3 mln zł. zainwestował w 2017 roku fundusz bValue. Zostały one przeznaczone na badania i rozwój produktów, a także rozwój działu logistycznego. Firma podbija także rynki zagraniczne. 

Źródło: SEEDiA