Startup Magazine

Artykuły

Skąd pozyskać pieniądze na firmę?

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Finanse do rozwoju lub prowadzenia firmy to temat, który spędza sen z powiek niejednemu nowemu jak i mającego od lat wiele biznesów przedsiębiorcy. W niniejszym tekście postaramy się przedstawić różne sposoby pozyskania pieniędzy na firmę.

Kredyt bankowy

Tym, po co najczęściej sięgają przedsiębiorcy, to kredyt bankowy. Prowadzący swoje biznesy od dawna i mający dobrą historię finansową mogą liczyć na kredyty w satysfakcjonującej wysokości i na dobrych warunkach. Jeśli jednak przedsiębiorca dopiero rozkręca swój start-up lub ma zamiar go budować, to niestety ma marne szanse na uzyskanie odpowiednich kwot, nawet jeśli biznesplan wskazuje, że zyski powinny być aż nadto wystarczające na spłatę rat i odsetek. Prócz niskich kwot dostępnych dla początkujących biznesmenów problemem mogą być także zaporowe warunki, które zazwyczaj może postawić bank – wysokie oprocentowanie lub wymaganie poręczeń, zabezpieczeń hipoteką lub innymi tego typu przeszkodami.

Leasing

Jeśli przedsiębiorca, tworząc lub rozbudowując swoją firmę, potrzebuje maszyn, samochodów lub innego mienia ruchomego, to może sięgnąć po leasing. Dzięki tej formie finansowania może on korzystać z niezbędnych mu do działania przedmiotów bez konieczności ich nabywania. Tu także mogą zostać postawione twarde warunki, ale zazwyczaj jest większa szansa na uzyskanie tego, co niezbędne do pracy. Mankamentem leasingu jest to, że spłacając raty, nie stajemy się właścicielem finansowanych przez daną instytucję przedmiotów i musimy je wykupić lub zwrócić firmie leasingującej. W pewnych sytuacjach jest to dobre rozwiązanie, gdyż po okresie umowy można zwracając przedmioty, postarać się o kolejne finansowanie nowocześniejszych maszyn czy samochodów. 

Fundusze unijne

Start-upy i młode firmy mogą wystąpić do instytucji UE o dofinansowanie działalności gospodarczej. Programy unijne są prowadzone we wszystkich regionach Polski i pozwalają uzyskać finansowanie różnego rodzaju działalności. Informacje o nich można bez problemu uzyskać w Urzędach Pracy. Zazwyczaj wymagany jest wkład własny przedsiębiorcy, a środki pozyskane z programu na konkretny cel muszą zostać wydane dokładnie tak, jak jest to rozpisane w umowie. Z otrzymanych środków trzeba się skrupulatnie rozliczyć. 

Inkubatory przedsiębiorczości

W Polsce funkcjonuje wiele inkubatorów przedsiębiorczości. Są to podmioty, które skupiają się na pomocy w prowadzeniu biznesu takim grupom jak studenci (akademickie inkubatory przedsiębiorczości), podmiotów ekonomii społecznej (inkubatory przedsiębiorczości społecznej) i takie, które wspierają początkujących przedsiębiorców z sektora małych i średnich przedsiębiorstw. Inkubatory zazwyczaj prócz wspomagania finansowego oferują przedsiębiorcom lokale przystosowane do ich działalności, pomagają w zakresie szkoleń z prowadzenia firmy, zapewniają opiekę prawną.

Aniołowie biznesu i Venture Capital

Aniołami biznesu nazywamy osoby prywatne, które od lat prowadzą z powodzeniem swoje biznesy, dysponują dużym zapleczem finansowym, szkoleniowym, prawnym i chcą podzielić się tym za udział w biznesie. Nie każdy przedsiębiorca chce oddać swoje udziały innym, ale w wielu przypadkach istnieje możliwość wykupu ich po zwróceniu dofinansowania. Aniołowie biznesu i Venture Capital często wybierają firmy, które wygrywają w tworzonych przez nich wieloetapowych konkursach, dzięki którym zmniejsza się ryzyko nietrafionej inwestycji.

Crowdfunding

Internet daję spore możliwości finansowania. Jedną z nich jest crowdfunding, czyli finansowanie społecznościowe. Mniejsze lub większe kwoty wpłaca spora liczba inwestorów, którzy liczą, że dany projekt ujrzy światło dzienne i otrzymają obiecane przez przedsiębiorcę świadczenie zwrotne. Może to być oficjalne podziękowanie, ale też produkt końcowy lub jego specjalna, bogatsza wersja.  Platformy, które pozwalają na zbiórkę na różnorakie projekty, zapewniają uczciwe podejście do finansowania – przekażą zebrane kwoty przedsiębiorcy, ale i rozliczą go z wykonania planu. Jeśli przedsiębiorca nie wywiąże się z obietnic, to może zostać zmuszony do zwrotu pozyskanych funduszy inwestorom. 

Akcje

Emisja akcji jest dobrą formą dofinansowania firmy, ale wymagania i procedury przygotowawcze są czasochłonne i niezbyt łatwe. Warto jednak pomyśleć o tego typu pozyskaniu środków. 

Faktoring

Faktoring to usługa, która pozwala zachować płynność finansową firmy, którą łatwo mogą podkopać długoterminowe lub przeterminowane płatności za faktury kontrahentów. Wierzytelności długoterminowych lub przeterminowanych faktur przekazuje się podmiotowi zewnętrznemu, a ten ze swoich zasobów przekazuje środki firmie w opałach, pobierając niewielki procent od sumy, na którą opiewa faktura.

Źródło i inspieracja: Dbam o swoja firm (WP.pl)