Startup Magazine

Artykuły

SmartMoto Challenge międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych 

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Już 24 sierpnia odbędą się we Wrocławiu międzynarodowe zawody motocykli elektrycznych SmartMoto Challenge.

Historia SmartMoto Challenge

Pomysł narodził się już 2012 roku w głowie Emilio Hernandeza, a pierwsze zawody SmartMoto Challenge odbyły się w 2013 roku w Barcelonie. Chodziło o to, aby wyszukać i odkryć nowe rozwiązania w dziedzinie projektowania pojazdów elektrycznych.

Celem drużyn biorących udział w konkursie jest zbudowanie najszybszego i atrakcyjnie wyglądającego motocykla elektrycznego, a dodatkowo oceniany jest biznesplan.

W pierwszej edycji wystartowało 8 drużyn, a akumulatory i silniki dostarczał im organizator. 
W 2014 roku zawody odbyły się zarówno w Barcelonie, jak i w Moskwie, a celem było zbudowanie elektrycznego jednośladu dla studentów.
W 2015 roku drużyny w Barcelonie i moskwie budowały motocykl elektryczny dla dostawców pizzy. 
W 2016 roku drużyny mogły samodzielnie wybierać akumulatory i silniki, ale stworzono dwie kategorie, w których znalazły się motocykle z silnikami o mocy do 2 KW i od 2 do 8 KW. 

W 2017 roku projektowano i budowano motocykle crossowe, które testowano na gładkich drogach ale i w trudnym terenie.

SmartMoto Challenge 2018

W tym roku, 24 sierpnia zawody SmartMoto Challenge odbędą się w Polsce, we Wrocławiu. Cel, jaki postawiono przed drużynami, to zbudowanie motocykli do jazdy w terenie, ale przyjęto, że silniki będą mocniejsze, niż miało to miejsce w poprzednich edycjach konkursu – będą mogły mieć odpowiednio 8 i 30 KW W zawodach w szranki staną drużyny z Polski i Rosji. 

Wstęp na zawody

Zawody drużyn, które zaprojektowały i zbudowały elektryczne motocykle terenowe będzie można oglądać bezpłatnie. W dniach 24 i 25 sierpnia zawody odbywać się będą na terenie kampusu Politechniki Wrocławskiej, a 26 sierpnia zostaną urządzone wyścigi na Wzgórzu Kilimandżaro na torze offroad. Dokładną lokalizację można poznać wchodząc na stronę, gdzie znajdują się dokładne mapy. 

Źródło: SmartMoto Challenge Wrocław 2018