Startup Magazine

Artykuły

Biolumo szybko dopasuje najskuteczniejszy antybiotyk

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Problem dobrania antybiotyku, który będzie skuteczny dla danego pacjenta to jeden z większych problemów służby zdrowia. Urządzenie Biolumo pozwoli szybko i skutecznie dobrać antybiotyk szybciej i taniej od antybiogramu.

Antybiotyki

Wynalezienie penicyliny spowodowało zmniejszenie śmiertelności ludzi, którzy umierali na skutek nawet niewielkich zadrapań lub innego rodzaju zakażeń. Kolejne lata przynosiły nowe leki, które potrafiły poradzić sobie z coraz cięższymi przypadkami. Obecnie na rynku funkcjonuje cała masa antybiotyków, w tym mających bardzo szerokie spektrum działania. Problemem jest jednak to, że mimo iż spora część leków działa na co najmniej kilka(naście) różnych szczepów bakterii, lecz te się uodparniają, przez co pacjenci chorują dłużej, a lekarze wypisują im czasem nawet 3-4 różne antybiotyki, jeden po drugim. Taka terapia trwa dłużej, generuje większe koszty, ale przede wszystkim działa niekorzystnie na organizm pacjenta. W wielu przypadkach sprawdza się doskonale wykonanie antybiogramu, lecz takie badanie jest czasochłonne i nie jest tanie.

Antybiogram

Antybiogram wykonuje się, pobierając od pacjenta próbkę tkanki zarażonej bakteriami, często wystarczy wymaz, i hoduje się szczepy bakterii występujących na pobranym preparacie na specjalnych płytkach. Wyhodowane kultury traktuje się różnymi antybiotykami, dzięki czemu uzyskuje się informację, który lek najlepiej radzi sobie z danym rodzajem bakterii. Pozwala to nie osłabiać i tak już wyeksploatowanego przez chorobę układu immunologicznego pacjenta.

Biolumo

Urządzenie Biolumo zostało wymyślone po to, aby przyspieszyć i ułatwić dobierania antybiotykoterapii dla danego pacjenta, bez konieczności narażania go na eksperymenty z różnymi lekami. Sprzęt jest nieduży – ma gabaryty drukarki biurkowej. Koszty jego nabycia nie są niskie, ale i tak jest to tańsze niż dotychczasowo dostępne na rynku większe i trudniejsze w obsłudze produkty. Płytki stosowane do tworzenia antybiogramów to koszt maksymalnie kilkunastu złotych – dotychczasowy koszt antybiogramu to zazwyczaj około 30-120 zł w zależności od laboratorium. Biolumo jest w stanie zapewnić wyniki już po 6 godzinach od umieszczenia kartridża z próbkami, a laboratoria zazwyczaj wykonują je w kilka do kilkunastu dni.

Firma prócz testów jest w trakcie patentowania projektu.

Źródło: Biolumo