Startup Magazine

Artykuły

Solace – własny dom w 3 dni?

SOLACE_lato.jpg

Maciej Lewczuk

Zazwyczaj słysząc „budowa domu” myślimy o trwającej miesiącami akcji. Tymczasem firma Solace House może postawić dom w stanie developerskim już w 3 dni i za 150 tys. zł.

Budowa domu

Najczęściej decydując się na budowę domu, ludzie rozpoczynają ten proces od oszacowania swoich możliwości finansowych i kredytowych. Potem następuje proces szukania i wybierania projektu. Kolejny etap to wybranie wykonawcy. Jeśli finanse pozwalają, można zaczynać. Zazwyczaj wylewa się fundamenty, stawia ściany, stropy, dach, podłącza media, wykańcza, mebluje. Wykonanie, przerwy technologiczne, poprawki – to wszystko zajmuje sporo czasu. Czasem, gdy budowa pochłonie więcej środków niż zakładano, budowa się zatrzymuje i rozciąga w czasie. Nie da się tego zrobić szybciej?

Domy z prefabrykatów

Można wybrać projekty domów, które powstają z prefabrykowanych elementów. Firma tworzy je w halach fabrycznych, a na plac budowy przywożone są już gotowe duże elementy, gdzie są składane i montowane na fundamentach. Taki proces zabiera czasem mniej niż 2-3 miesiące.

Solace – dom montowany w 3 dni

Firma Solace House zaprojektowała i przetestowała dom o powierzchni 45 m2, który można zmontować w 2-3 dni i to łącznie ze specjalną ramą pełniącą funkcję fundamentu.

Założeniem twórców start upu było stworzenie domu, który byłby niezbyt drogi, funkcjonalny, ekologiczny, biodegradowalny i samowystarczalny. Większość tych założeń udało się spełnić. Dom stworzony jest z 16 modułów, które mieszczą się w jednym kontenerze. Wraz ze wspomnianą ramą fundamentową stawia się go w kilkadziesiąt godzin. Co ciekawe, na jego postawienie nie trzeba pozwolenia na budowę!

Pasywny wariant kosztuje 100 tys. zł, a wersja plusenergetyczna zawierająca panele słoneczne pokrywające niemal cały dach, urządzenia grzewcze i wentylacyjne jest o 50 tys. droższa.

Źródło: Solace House