Startup Magazine

Artykuły

Ctrl+Sky - elektroniczny pogromca dronów

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Firma Advanced Protection Systems to firma, której celem jest ochrona przed zagrożeniami, jakie niosą bezzałogowe obiekty latające. Stworzyła ona elektronicznego pogromcę dronów - Ctrl+Sky.

Drony niosą realne zagrożenie

Czy w ciągu ostatnich lat ktokolwiek, kto ogląda wiadomości w telewizji, czyta prasę drukowaną lub portale internetowe, nie natknął się na informację, że jakiś dron zagroził samolotowi, ktoś zrobił komuś niestosowne zdjęcia z powietrza, jakiś mały bezzałogowiec rozbił okno, czy inną wieść tego typu? 

Ciągle pojawiają się nowe doniesienia. Niedawno okazało się, że dron naszpikowany materiałami wybuchowymi miał wziąć udział w zamachu na prezydenta Wenezueli Nicolása Maduro.

Tego typu statki powietrzne są najczęściej niewinnymi zabawkami, są wykorzystywane do filmowania lub inspekcji trudno dostępnych miejsc, ale jak widać, mogą posłużyć także do niecnych celów lub spowodować nieliche kłopoty choćby na lotniskach. Dlatego coraz częściej pojawiają się pomysły na to, jak powstrzymywać drony. Jednym z ciekawszych i skutecznych pomysłów przedstawiła polska firma Advanced Protection Systems.

Advanced Protection Systems

Właściciele Advanced Protection Systems postanowili, że wypełnią niszę, jaką jest ochrona przed bezzałogowymi obiektami latającymi. Owocem pracy naukowców i projektantów jest system Ctrl+Sky. Pomysły rozwijane i testowane są w Polsce i w USA. Firma szacuje, że na rynku jest ponad 300 000 potencjalnych klientów na rozwiązania związane z ochroną przed bezzałogowymi obiektami latającymi, a przewidywania wartości rynku w 2022 roku wynoszą aż 16 mld dolarów. Główni klienci to rządy, wojsko, firmy zawiadujące strategicznymi obiektami – elektrownie, lotniska, tamy, stadiony, imprezy masowe, etc. Firma może pochwalić się licznymi nagrodami

Ctrl+Sky

Ctrl+Sky to system kompleksowego wykrywania i neutralizacji różnego rodzaju dronów. APS reklamuje swój system jako nie tylko konkurencyjny pod względem możliwości, konfiguracji i skuteczności, ale także dlatego, że może stawać w szranki z innymi podobnymi systemami pod względem kosztów sprzętu i wdrożenia. Zastosowane w systemie czujniki (radarowe, akustyczne, wizyjne i radiowe) są w stanie wykryć drony nadlatujące z każdej strony – brak martwych stref, a także zapewniają skuteczność w każdych warunkach pogodowych. Po wykryciu dron jest dezaktywowany poprzez zagłuszanie sygnałów sterujących urządzeniem (jamming)a albo w inny, dozwolony na danym terenie sposób. Powiadamiane są także bezzwłocznie odpowiednie służby.