Startup Magazine

Artykuły

STEEMtruck – food truck z płatnościami w kryptowalutach

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Niejaki Foodini (Marcin Wójcik) reprezentuje społeczność steemit i chce stworzyć food trucka, w którym płatności pobierane będą w kryptowalutach.

Food truck

Od kilku lat polskie miasta i imprezy masowe na świeżym powietrzu podbijają różnego rodzaju food trucki. Są to zazwyczaj samochody dostawcze lub autobusy przerobione na knajpki na kółkach. Sprzedawane są w nich różne dania, napoje, desery lub miksy różnych potraw. Odbywają się także cykliczne imprezy, na których główną atrakcją są właśnie tego typu kuchnie na kółkach, a nawet konkursy na najlepszą potrawę serwowaną z dostawczaka. Jest to kreatywne i nowoczesne rozwinięcie popularnych przed laty przyczep kempingowych, z których sprzedawano zapiekanki, knysze, ciabaty, czy inne lody.

Kryptowaluty

Kryptowalutami nazywamy stworzone wirtualnie waluty, które podobnie jak normalne waluty mogą być sprzedawane, wymieniane, a nawet można nimi płacić za różnorakie dobra, dostępne nie tylko w wirtualnym świecie. Pozyskuje się je, kupując po aktualnym (dynamicznie zmieniającym się) kursie za realne pieniądze albo wykopując, czyli używając specjalnie zmodyfikowanych komputerów i oprogramowania, które przelicza dane według odpowiednich algorytmów. Dane o wykopanych dobrach (kryptowalutach) przechowywane są w specjalnych rozproszonych sieciach danych – blockchainach. 

STEEMtruck

Marcin Wójcik aka Foodini zajmował się reklamą i marketingiem oraz pasjonuje się ciągle gotowaniem. Postanowił, że połączy swoją wiedzę i pasję. Tak powstał pomysł na stworzenie food trucka, w którym za jedzenie będzie się płaciło w kryptowalutach. Prócz jedzenia, food truck będzie swego rodzaju punktem informacyjnym, w którym będzie można dowiedzieć się więcej na temat kryptowalut i nowych technologii. Projekt finansowany jest z działalności Wójcika na platformiw steemit.com oraz fundition.io.

Źródło: steemit.com/@foodini