Startup Magazine

Artykuły

Testy SensDx sprawdzą błyskawicznie obecność biomarkerów chorobowych oraz patogenów

Intro.jpg

SensDx stworzył czujnik, dzięki któremu lekarz w swoim gabinecie szybko i sprawnie sprawdzi obecność biomarkerów chorobowych oraz patogenów w organizmie człowieka.

Maciej Lewczuk

SensDx

Pomysłodawcą całości jest dr inż. Dawid Nidzworski (doktor nauk biologicznych w zakresie biochemii), który zauważył, że na rynku brakuje tego typu technologii. We wrześniu 2014 roku założył z Arturem Kupczunasem, Piotrem Krychem i Tomaszem Gondkiem, spółkę ETON Group, obecnie SensDx SA.

Misją start-upu jest poprawienie i ułatwienie diagnostyki medycznej na świecie poprzez opracowanie i dostarczanie lekarzom skutecznych, szybkich i prostych w obsłudze testów do wykrywania patogenów, wywołujących określone choroby.

Dzięki opracowanym w laboratoriach firmy technologiom udało się stworzyć szybki i niezwykle czuły test diagnostyczny, który w połączeniu z aplikacją na urządzenia mobilne tworzy kompletne narzędzie dla lekarzy. Pozwoli na szybką i dokładną diagnozę patogenów chorobowych w organizmie pacjenta.

Urządzenia diagnostyczne

Urządzenia diagnostyczne dostępne są w kilku wersjach. Prostsza wersja przeznaczona jest dla pacjentów indywidualnych i nazwana została MOBI. Bardziej zaawansowany sprzęt dostępny dla lekarzy nazwano PRO.

Wykrywanie patogenów

Produkty SensDx są w stanie obecnie wykrywać patogeny takie jak wirus grypy Flu SensDx, ogólny test do wykrywania przyczyn infekcji górnych dróg oddechowych Multi SensDx, wykrywanie Streptococcus Strepto SensDx, test alergenów w żywności Alergen SensDx.

W trakcie przygotowania są testy chorób układu moczowego Uro SensDx, do wykrywania zakażeń intymnych Intimate SensDx, wykrywania tętniaka aorty brzusznej Aneury SensDx, identyfikacji patogenów w rolnictwie Agro SensDx, a także do wykrywania chorób zwierząt hodowlanych Veti SensDx.

Rozwój SensDx

Spółka prężnie się rozwija, pozyskując wsparcie inwestorów (choćby grupę NEUCA). Wspierają ją także znane osoby, takie jak choćby dr Alex Klarman (ekspert w zarządzaniu metodą łańcucha krytycznego, doktor w dziedzinie biochemii i biofizyki).

Źródło: SensDx, Facebook