Startup Magazine

Artykuły

Organic Basics oferuje bieliznę, której nie trzeba prać… zbyt często

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Duńska firma, Organic Basics, oferuje bieliznę, której nie trzeba prać nawet przez kilka tygodni.

Srebro antybakteryjne

Srebro jest metalem, którego antybakteryjne właściwości są znane i wykorzystywane od lat. Niemal każdy z czytelników zetknął się z jego wykorzystaniem przy tworzeniu desek sedesowych. Na wielu widnieje nawet napis „antybakteryjne”, a jest to osiągnięte między innymi dzięki dodatkowi srebra. Wykorzystuje się je także w innych dziedzinach, ale teraz chyba po raz pierwszy na taką skalę znalazło zastosowanie w bieliźniarstwie.

Organic Basics i Silvertech 2.0

O firmie po raz pierwszy napisały media ze Skandynawii. Wtedy chodziło o kolekcję mody. Firma nie zdobyła światowych rynków, ale się nie zraziła i jej założyciele ciężko pracując wpadli na pomysł materiału Silvertech 2.0. Produkt ten wykorzystując materiały z przetworzonych surowców wtórnych, głównie nylonu, znanego jako tworzywo bardzo wytrzymałe i wszechstronne. Dodatkowo elementy garderoby łączone są bezszwowo, co znacznie poprawia komfort noszenia ubrań, w tym głównie bielizny.

Ekologiczne podejście

Firma stawia na ekologię, co wiadomo już o samym materiale, który pozyskiwany jest z recyklingu. Dodatkowo postanowiono wykorzystać antybakteryjny składnik jakim jest srebro, aby wyeliminować zarazki, które mogą pojawić się na i w splotach materiału. Dzięki tej technologii na powierzchni bielizny nie namnażają się bakterie, a zapachy w znacznie mniejszym stopniu przenoszą się na materiał i krócej się na nim utrzymują. Pozwoliło to na wydłużenie czasu użytkowania danej części garderoby bez potrzeby codziennej zmiany i częstego prania.

Nie chodzi tu o niehigieniczne stosowanie bielizny, gdyż przyzwyczailiśmy się do zmiany bielizny co dzień, a nawet częściej, częstego jej prania i suszenia. Dzięki nowym materiałom oszczędzamy nie tylko składniki potrzebne do produkcji bielizny – potrzebujemy mniej zmian, ale też zużywamy mniej wody, detergentów i środków zmiękczających czy też zapachowych, a także energii. Jednym słowem zyskujemy my, ale także środowisko.

Źródło: Organic Basics, Business Insider Nordic