Startup Magazine

Artykuły

Startuje program akceleracyjny Startup Spark 2.0

Intro.jpg

Startup Spark to projekt stworzony w ŁSSE S.A. we współpracy z doświadczonym w akceleracji zespołem, którego celem jest łączenie kreatywnych start-upów z infrastrukturą i zasobami dużych przedsiębiorstw.

Startup Spark

Startup Spark to projekt stworzony w ŁSSE S.A. we współpracy z doświadczonym w akceleracji zespołem, którego celem jest łączenie kreatywnych start-upów z infrastrukturą i zasobami dużych przedsiębiorstw. Oprócz standardowych form wsparcia (finansowanie, mentorzy) dajemy startupom dostęp do wysokiej klasy specjalistów, zorganizowanych w zespoły produkcyjne, tak aby najlepsze praktyki start-up studios (venture builderów) przełożyć na program akceleracyjny. Stworzony model, w latach 2017-2018, otrzymał dofinansowanie w kwocie ponad 5,5 mln PLN w konkursie Scale UP w ramach rządowego programu Start In Poland. Od stycznia 2019 roku realizowany będzie kolejny projekt akceleratora - Startup Spark 2.0 z finansowaniem na poziomie ok 15 mln PLN. słowem zyskujemy my, ale także środowisko.

Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

ŁSSE to potencjał ponad 200 firm, przestrzenie, zaplecze logistyczne oraz wykwalifikowani specjaliści. Startup Spark to jeden z głównych filarów strategii Strefy do 2025 roku. Zakłada ona wsparcie i budowanie połączeń pomiędzy młodymi firmami, a dużymi przedsiębiorstwami.

Spark 2.0

Spark 2.0 to nowa odsłona programu akceleracyjnego tworzonego pod parasolem Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej we współpracy z 11 Partnerami: międzynarodowymi korporacjami, tj. Ericsson, PwC, Procter&Gamble, Robert Bosch, Siemens oraz lokalnymi firmami rozwijającymi globalnie polską myśl technologiczną: Bluerank, Indigo Nails, Ceramika Paradyż, Grupa Pietrucha, Mosty Łódź i WDX.

Celem Spark 2.0 jest połączenie potencjału start-upów z zasobami, infrastrukturą i doświadczeniem dojrzałego biznesu, przy jednoczesnej edukacji średnich i dużych firm w zakresie otwierania się na innowacje i współpracę ze start-upami. Spark 2.0 to również szereg ścieżek post-akceleracyjnych dla wybranych start-upów (z wykorzystaniem potencjału ponad 200 inwestorów Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej), a także pre-akceleracja dla zespołów biznesowych i technologicznych.

Planowane efekty

Spark 2.0 w liczbach to:

  • 4 rundy akceleracji, każda do 6 miesięcy,

  • wsparcie dla co najmniej 66 start-upów,

  • 11 partnerów

  • do 160 000 PLN na rozwój produktu lub usługi.

Co najmniej 20 z akcelerowanych start-upów otrzyma wsparcie w ramach branżowych ścieżek akceleracji Spark 2.0, tj.:

  • przemysłowy internet rzeczy (IIoT), w tym wirtualna i rozszerzona rzeczywistość (VR i AR),

  • sztuczna inteligencja (AI),

  • cyberbezpieczeństwo.

Wartość projektu:

  • Całkowity koszt realizacji projektu: 14 811 412,44 PLN

  • Dofinansowanie w ramach PO IR: 13 836 560,00 PLN

Źródło: Startup Spark (inf. ptasowa)