Startup Magazine

Artykuły

Bilbo – Ty też możesz zostać biblioteką!

Intro.jpg

Powstała pierwsza w Polsce platforma do pożyczania książek pomiędzy znajomymi. Poprzez Bilbo czytelnicy mogą dowiedzieć się jakie książki posiadają ich znajomi i wzajemnie je z nimi pożyczać.

Platforma Bilbo

Platforma Bilbo powstała w Krakowie na początku września 2018. Teraz można w niej znaleźć ponad 3200 książek z Warszawy, Wrocławia, Poznania, Katowic, Gdańska i wielu innych miejscowości.

Zostań biblioteką

Platforma Bilbo umożliwia użytkownikom dodawanie swoich książek do bazy, jak również obserwowanie, jakimi książkami dysponują ich znajomi, a następnie daje możliwość wypożyczania interesujących ich tytułów.

Aspekt społecznościowy

Społeczność „Bilbowiczów” jest zbudowana z osób, które lubią czytać. Dzięki pożyczaniu od siebie książek tworzy się okazja do spotkania i rozmowy, choćby na temat np. wspólnie przeczytanych książek lub danej dziedziny literatury. Dzięki dodatkowym refleksjom może to być okazja do głębszego przeżycia lektury, a także dla budowania i wzmacniania więzi międzyludzkich.

Twórcy wierzą w to, że książka to idealne medium ku łączeniu ludzi poprzez zabawę, rozmowy i wspólne literackie przeżycia.

W aplikacji Bilbo wszystkie pożyczenia są jasno widoczne, stąd dodanie książek do bazy pomoże także w rozwiązaniu wszelkich tajemniczych „zaginięć” pożyczonych książek.

Promocja czytelnictwa

Za inicjatywą stoi misja promocji czytelnictwa. Twórcy, poprzez włączenie elementu relacji z naszymi znajomymi, a także ludźmi poznanymi już na platformie, pragną sprawić, aby czytanie książek stało się bardziej atrakcyjne oraz by dostępność książek, których zabrakło w bibliotece (albo zabrakło na nie pieniędzy w kieszeni), nie była już problemem.

Założyciele platformy Bilbo

BILBO-Zalozyciele.jpg

Trzech założycieli – Adam Zuba, Jakub Kubisiowski i Bartłomiej Gawęda pracują nad projektem już od lipca 2017 po godzinach swojej regularnej pracy. Finansują jego utrzymanie i rozwój z własnych środków, mając przy tym nadzieję, że uda im się wywrzeć wpływ na uatrakcyjnienie i spopularyzowanie czytelnictwa.

Źródło: Bilbo (inf. prasowa)