Startup Magazine

Artykuły

Genomtec na szybkiej ścieżce do globalnej komercjalizacji

Intro.jpg

Wrocławski start-up Genomtec otrzymał grant w wysokości prawie 9 mln PLN.

Genomtec

Genomtec S.A. to start-up technologiczny powstały w 2016 r. we Wrocławiu. Pisaliśmy o Genomtec ID w październiku 2017 r.

Działa w obszarze diagnostyki molekularnej – dynamicznie rozwijającego się obecnie rynku. Misją Genomtec jest umożliwić specjalistom, w tym personelowi medycznemu podjęcie szybszych i lepszych decyzji, gdy w grę wchodzi zdrowie i życie ludzi oraz zwierząt, jak i również producentom owoców i warzyw wykrycie patogenów w uprawach. Spółka prowadzi prace nad kilkoma rozwiązaniami z zakresu mobilnej diagnostyki molekularnej. Dzięki dostępowi do najwyższej klasy laboratoriów, doświadczonym diagnostom oraz światowej klasy ekspertom z dziedziny genetyki, świadczy również usługi badawcze oraz diagnostyczne dla przedsiębiorstw i klientów indywidualnych.

Szybka ścieżka NCBR

“Szybka ścieżka” to inicjatywa NCBR, która jest szansą dla przedsiębiorstw na dodatkowy zastrzyk pieniędzy na opracowanie i wdrożenie przełomowych rozwiązań. Grant przyznawany w ramach konkursu ma podnieść innowacyjność technologii, dzięki wykorzystywaniu rezultatów prac B+R. Do grona nowatorskich projektów pozytywnie ocenionych przez NCBR dołączył biotechnologiczny start-up Genomtec. Przyznane firmie środki w wysokości ponad 8 900 000 zł, pochodzą z poddziałania 1.1.1 unijnego Programu Operacyjnego Inteligentny Rozwój. Wrocławska spółka wykorzysta je na prace rozwojowe urządzenia Genomtec ID, mobilnego laboratorium do diagnostyki ludzkiej. W ciągu zaledwie 15 minut jest ono w stanie zidentyfikować groźne patogeny m. in. wirusy, bakterie czy grzyby. Równolegle do prac badawczo-rozwojowych zostanie uruchomiony proces certyfikacji urządzenia na rynek europejski CE-IVD, a w przyszłości także dopuszczenia przez agencję Food and Drug Administration na terenie Stanów Zjednoczonych.

Decyzja NCBR potwierdza to, co polscy i międzynarodowi eksperci już dawno zweryfikowali, przyznając zespołowi Genomtec liczne wyróżnienia m.in. nominację do Nagrody Gospodarczej Prezydenta RP, pierwsze miejsca w programie akceleracyjnym MIT Enterprise Forum Poland, konkursie European Start-up Days w ramach EKG w Katowicach, na festiwalu innowacji HUBWeek w Bostonie w kategorii najlepszy startup spoza USA, a także wyróżnienie w programie InCredibles Sebastiana Kulczyka oraz wielu innych.

Miron Tokarski_Genomtec.jpg

Dofinansowanie z “Szybkiej ścieżki” pozwoli nam sfinalizować prace nad produktem i systemem do mobilnej diagnostyki molekularnej. Kolejnym krokiem będzie masowa produkcja i globalna komercjalizacja urządzenia Genomtec ID. Na świecie nie ma takich rozwiązań. Już wkrótce zdiagnozowanie boreliozy, , przyczyn infekcji dróg oddechowych, zakażenia opon mózgowo-rdzeniowych u dzieci, czy zakażenia gronkowcem złocistym będzie kwestią minut, a nie długich godzin. - mówi Miron Tokarski, twórca Genomtec.

Metoda detekcji SNAAT™

Genomtec oparł swoje urządzenie na autorskiej metodzie detekcji SNAAT™ (Streamlined Nucleic Acid Amplification Technology) radykalnie zmieniającej standardy diagnostyki laboratoryjnej. Na czym dokładnie polega innowacyjność technologii Genomtec? Kieszonkowe laboratorium Genomtec ID pozwoli kilkukrotnie szybciej, taniej i wydajniej rozpoznawać wirusy i bakterie w próbkach np. śliny lub krwi. Skuteczność Genomtec ID jest bliska 100 proc.

Obecne rozwiązania w diagnostyce molekularnej wymagają od użytkownika umiejętności posługiwania się sprzętem diagnostycznym oraz wiedzy na temat właściwego przygotowania próbki. Genomtec ID idzie na przekór, łącząc mobilność z niesamowitą łatwością wykonania badania. Intuicyjny i prosty test jest w stanie wykonać każdy - bez wcześniejszego przeszkolenia. Wystarczy nanieść materiał biologiczny na kartę reakcyjną, umieścić ją w urządzeniu i uruchomić badanie. Urządzenie automatycznie przeprowadzi test i po 15 minutach poda wynik albo prześle go na maila.

Cel zespołu Genomtec na najbliższe kwartały jest jasny: wynalazek Genomtec ID, już dziś wyceniany na miliony, ma trafić do szerokiego grona odbiorców na świecie nie tylko do szpitali, lekarzy pierwszego kontaktu, pediatrów oraz sieci laboratoriów, ale także do domu przeciętnego Kowalskiego.

Źródło: Genomtec (inf. prasowa)