Startup Magazine

Artykuły

IKO „Pomagaj z nami” i wtyczka Altruisto - technologia zaprzęgnięta do pomocy finansowej

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Większość z nas lubi pomagać. Jednakże często brakuje zapału lub czasu, aby znaleźć instytucję, która jest wiarygodna i faktycznie dobrze spożytkuje wpłacone przez ludzi pieniądze. A co powiecie na część konta IKO „Pomagaj z nami” lub wtyczkę Altruisto do przeglądarki Chrome, która sprawi, że robiąc zakupy w sklepach internetowych, „nieświadomie” będziecie pomagać?

Sposoby na pomaganie

Sposobów na pomaganie jest cała masa. Jest Wielka Orkiestra Świątecznej Pomocy (zaangażowanie się instytucji wspierających akcję), Szlachetna Paczka i Caritas (bezpośrednia pomoc ludziom w potrzebie), masa różnych fundacji i zbiórek, na które można przelać 1 proc. swojego podatku przy rozliczeniu PIT. Można wspierać różne akcje na portalach takich jak Patronite, Kickstarter i im podobnych. Aby jednak tego dokonać, trzeba coś zrobić i zazwyczaj bierzemy w tym udział raz do roku.

IKO „Pomagaj z nami”

Jakiś czas temu Konrad Latkowski dał pomysł tego, żeby napisać aplikację, która przelewałaby za nas po złotówce dziennie na dowolną, zweryfikowaną i będącą w bazie akcję. Dla użytkownika to byłby koszt roczny w wysokości 365 zł, ale różne fundacje czy zbiórki zyskiwałyby finansowanie. Czas mijał, ale niedawno okazało się, że jego pomysł stał się natchnieniem dla osób decyzyjnych i niedawno okazało się, że powstała nowa funkcja w IKO PKO Banku Polskiego „Pomagaj z nami”.

W tym przypadku wystarczy wybrać z menu opcję „Pomagaj z nami”, a w niej „Wspieram Fundację PKO Banku Polskiego”, potem cel, który chcemy wesprzeć i utworzyć zlecenie stałe, w którym wystarczy podać kwotę przelewu i częstotliwość dokonywania wpłat. Możesz też wpłacić środki na konta organizacji pozarządowych, z tym że w ich przypadku wszelkie dane należy wpisać samodzielnie. Stworzenie tego dodatku zajęło nieco czasu, od pomysłu Konrada minęły dwa lata, ale liczy się to, że pomaganie będzie prostsze.

Altruisto

Z zagranicznych pomysłów na pomaganie wymienić mogę choćby wtyczkę Altruisto, przeznaczoną dla przeglądarki Chrome. Wystarczy ją zainstalować i „magicznie” przy dokonywaniu zakupów w wielu popularnych serwisach drobne kwoty będą wpływały na konta instytucji odpowiedzialnych za pomoc najuboższym i ludziom w ogromnej potrzebie, jak choćby w krajach Trzeciego Świata, zapewniając dostęp do szczepionek i leków na choroby, pasożyty, jedzenie, etc.

Ważne jest to, że wpłacana za zamówiony towar kwota nie jest powiększana o darowiznę, ale część kwoty za towar jest odliczana przez sam sklep i przelewana automatycznie na konto odpowiedniej instytucji. Co ważne, w to przedsięwzięcie zaangażowane są takie tuzy handlu online jak choćby ebay, AliExpress, Etsy, Booking.com, Barnes&Noble, Microsoft. Altruisto jest projektem Open Source, a kod można pobrać i przejrzeć na github.

Źródła: IKO „Pomagaj z nami”, Altruisto, Pexels (licencja)