Startup Magazine

Artykuły

Syntoil S.A. wygrał konkurs Chivas Venture 2019 Edycja Polska

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Firma Syntoil S.A. opracowała sposób na recykling zużytych opon i ponownego użycia surowca do produkcji nowych. Dzięki temu wygrała polską edycję konkursu Chivas Venture 2019.

Chivas Venture

Chivas Venture to coroczny międzynarodowy konkurs, w którym przedsiębiorcy rywalizują o dofinansowanie swoich rewolucyjnych start-upów z puli 1 mln dolarów. Start-upy, które wzięły udział w pierwszych trzech edycjach konkursu Chivas Venture, odmieniły życie przeszło miliona osób w 40 krajach.

Marka Chivas wierzy, że łączenie przynosi korzyści – w życiu, biznesie i szkockiej whisky – i że nie trzeba wybierać między zarabianiem pieniędzy a zmienianiem świata na lepsze. To podejście zapoczątkowali nasi założyciele, bracia James i John Chivas, którzy wspierali społeczność lokalną w miarę rozwoju swojej firmy w XIX-wiecznej Szkocji.

Do 31 października przedsiębiorcy moli zgłaszać się do konkursu Chivas Venture. W puli nagród jest milion dolarów.

Syntoil S.A.

Syntoil zaproponował sposób na rozwiązanie problemu ponad miliarda zużytych opon powstających każdego roku. Start-up zajmuje się budową instalacji, które wykorzystując opracowany przez nią proces ciągły pirolizy, przerabiającej zużyte opony i inne gumowe odpady na substancje, które można ponownie wykorzystać w przemyśle gumowym i oponiarskim.

Zwycięski start-up został wybrany spośród ponad stu firm, czyli firma Syntoil będzie miała zaszczyt reprezentować Polskę w edycji międzynarodowej, licząc na dofinansowanie z puli nagród wynoszącej aż 1 milion dolarów, a także wsparcie w postaci doradztwa i pomocy w zawieraniu kontaktów biznesowych.

Wygrana w polskiej edycji konkursu była trudną rzeczą, ale na pewno nie ostatnią, jaką napotkamy w naszym projekcie. Problem zużytych opon nie zniknie sam i mamy nadzieję, że udział w Chivas Venture pomoże nam w realizacji planu, jakim jest jak maksymalizacja ilości przetworzonych opon i wykorzystanie ich ponownie do produkcji gumy. Teraz czekają nas długie tygodnie przygotowań do globalnego finału w Amsterdamie. Jesteśmy podekscytowani, ale też szykujemy się na ciężką pracę – powiedziała Martyna Sztaba, współwłaścicielka firmy Syntoil.

Polskie start-upy wspierane przez Chivas Regal

W poprzednich edycjach w globalnym finale reprezentowały Polskę start-upy Migam, NEXBIO, Neuro Device.

MIGAM w 2016 roku zaproponował system, który pozwalał na zdalne łączenie się osoby korzystającej z języka migowego z tłumaczem na żywo przekładającym miganie na język zrozumiały dla słyszących ludzi. Przydaje się to nie tylko w urzędach, ale i sytuacjach codziennych, w sklepie, na ulicy, etc.

W maju 2017 roku informowaliśmy o tym, że start-up NEXBIO startuje w konkursie Chivas The Venture i ma szansę na wygraną, gdyż wygrał polską edycję i zgarnął nagrodę w wysokości 20 000 Euro. Firma opracowała usługę wykrywania chorób roślin uprawnych i dostosowywania środków ochrony tak, aby jak najmniej szkodzić roślinie i środowisku.

W 2018 roku Polskę reprezentowała firma Neuro Device, oferująca innowacyjne rozwiązania w obszarze MedTech, które wpływają na poprawę jakości ludzkiego życia. Ideą projektu jest opracowanie pierwszego na świecie systemu do efektywnej rehabilitacji zaburzeń mowy (afazji). Zgodnie z dostępnymi danymi, takiej terapii potrzebuje aż 1 na 250 osób na świecie. Urządzenie będzie można zastosować nie tylko w terapii profesjonalnej, ale umożliwi też terapię domową. Będzie gwarantować zarówno przyspieszenie rehabilitacji, jak również znaczną poprawę jej efektów, umożliwiając pacjentom powrót do normalnego życia.

Źródło: Chivas Venture, CCI France Pologne, Syntoil, Pexels (licencja)