Startup Magazine

Artykuły

Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji nagrodzony przez Prezesa Urzędu Patentowego RP

Intro.jpg

Maciej Lewczuk

Paweł Czerwiński i Katarzyna Burdziak oraz dr inż. Piotr Borkowski, twórcy projektu powstałego na Politechnice Białostockiej, otrzymali Nagrodę specjalną Prezesa Urzędu Patentowego RP.

Ogólnopolski Konkurs Student-Wynalazca

Politechnika Świętokrzyska organizuje ten konkurs już od 2010 roku. Jego celem jest promowanie innowacyjności w środowisku akademickim. O dużym zainteresowaniem konkursem świadczy rosnąca liczba zgłoszeń nowych projektów. W tegorocznej edycji nadesłano 139 prac z 20 uczelni z całej Polski. Zgłoszone projekty to rezultat pracy badawczo-rozwojowej zespołów składających się ze studentów, nauczycieli akademickich oraz przedsiębiorców. W IX edycji Ogólnopolskiego Konkursu Student-Wynalazca wyróżniono twórców wózka inwalidzkiego z funkcją pionizacji.

Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji

Wózek inwalidzki z funkcją pionizacji to inżynierska praca dyplomowa Pawła Czerwińskiego, która powstała pod opieką merytoryczną dr. inż. Piotra Borkowskiego. Do zespołu projektowego dołączyła Katarzyna Burdziak. Autorzy są już absolwentami Politechniki Białostockiej, ale wciąż współpracują ze swoim mentorem nad popularyzacją swojego pomysłu. Wynalazek zgłosili już do Urzędu Patentowego RP w celu uzyskania ochrony patentowej.

Studenci i pracownik Wydziału Mechanicznego PB zaprojektowali wózek, który pomaga osobom z niepełnoprawnością swobodnie korzystać z miejsc wyżej położonych. Nasz wózek oprócz tego, że umożliwia przemieszczanie się użytkownika, pozwala mu sięgnąć np. do półki z książkami. W konstrukcji umieściliśmy autorski, ręczny mechanizm pionizowania sylwetki osoby, która siedzi na wózku, dzięki czemu może ona w dowolnym momencie zmienić pozycję z siedzącej na stojącą. Ułatwiamy w ten sposób takie proste czynności takie jak sięgnięcie w sklepie po towar z wyższej półki, korzystanie z szafek w domowej kuchni, czy wizytę w bibliotece. Dzięki systemowi pionizacji osoba niepełnosprawna może pokonać więcej barier architektonicznych oraz zachować aktywność w życiu zawodowym i społecznym – tłumaczył dr inż. Piotr Borkowski.

Aktualnie wózek jest w fazie projektu, a twórcy dysponują dokumentacją techniczną wynalazku i jego wizualizacją komputerową. Poszukują obecnie inwestora lub pomocy, dzięki którym mogliby doprowadzić do wprowadzenia rozwiązania na rynek.

Problemy osób niepełnosprawnych są coraz częściej dostrzegane i stajemy się coraz wrażliwsi na ich potrzeby. Moi studenci, członkowie Koła Naukowego Technologii i Konstrukcji Biomedycznych „BioTik”, od kilku już lat chętnie podejmują się zadań inżynierskich, które dedykowane są poprawie funkcjonowania osób niepełnosprawnych. Tych pomysłów nazbierało się naprawdę wiele, to urządzenia do rehabilitacji, urządzenia wspomagające. Dla mnie, jako nauczyciela akademickiego, jest to duża satysfakcja, gdy coraz częściej rozwiązania naszych studentów są doceniane na forum ogólnopolskim – powiedział dr inż. Piotr Borkowski.

Źródło: Politechnika Białostocka