Startup Magazine

Artykuły

Czy powinniśmy uczyć dzieci programowania?

Van Anh Dam, współzałożycielka szkoły edukacji cyfrowej dla dzieci Kids Code Fun. Koordynatorka programowa Fundacji Girls Code Fun. 

Barack Obama, Karlie Kloss i Shakira – cały świat przekonuje do nauki programowania. Już nawet w Polsce Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji z minister Anną Streżyńską oraz minister edukacji Anną Zalewską zapowiadają wprowadzenie nauki kodowania do podstawy programowej. Ale czy wszystkie dzieci powinny zostać programistami i programistkami?

Programowanie jest nazywane językiem przyszłości, tak ważnym jak język angielski. Jeśli pracujemy w branży IT, wiemy, że jednak nie każdy ma predyspozycje do bycia dobrym programistą. Ważnym argumentem za nauką programowania jest to, że pozwala zrozumieć specyfikę podstawowego języka nowych technologii. Nawet nie będąc programistą możemy wykorzystać tę wiedzę, pracując jako badacz analizujący statystyki lub product manager zarządzający zespołem IT. 

Nie musimy jednak patrzeć na umiejętność programowania jako cel. Nauka programowania może być sposobem na rozwijanie zdolności ważnych bez względu na to, jak będzie wyglądać przyszłość dzieci. Zdolności, które są kluczowe dla rozwoju przedsiębiorczości i innowacyjności: analityczne myślenie, kreatywność, odwaga do popełniania błędów, umiejętność zarówno samodzielnego poszukiwania wiedzy, jak i współpracy w grupie. Tymi umiejętnościami powinien cechować się nie tylko dobry programista, ale i każdy współczesny człowiek. Możemy rozwijać je w dzieciach w trakcie nauki programowania. Dlatego kluczowe jest nie to, czy uczymy dzieci kodowania, ale jak to robimy.

Naszym celem nie powinno być wyłącznie wychowanie pokolenia programistów i programistek. W przyszłości tworzenie programu może bardziej przypominać układanie klocków LEGO niż pisanie tysięcy linijek kodu. W świecie, gdzie nowe technologie są obecne w praktycznie każdej branży i aspekcie życia społecznego, potrzebujemy pokolenia specjalistów, którzy potrafią łączyć możliwości jakie daje programowanie z innymi dziedzinami. Dlatego chłopca kochającego malować warto zachęcać do tworzenia wizualizacji za pomocą kodu, a licealistkę zafascynowaną biologią do nauki biotechnologii. 

Jak uczyć? Powstają szkoły edukacji cyfrowej dla dzieci takie jak Kids Code Fun. Istnieją bezpłatne aplikacje do nauki programowania już od szóstego roku życia (np. ScratchJr). Są sposoby i narzędzia atrakcyjniejsze dla współczesnych dzieci i młodzieży niż klasyczna Logomocja (np. Scratch, nauka programowania z Minecraftem). W Polsce dostępny jest już robot do nauki programowania Dash (Wonder Polska) i polskie tłumaczenie książki „Hello Ruby”, wprowadzającej w świat programowania przez opowieści i zabawy bez komputera. Wydawnictwo PWN wydało całą serię „Programowanie dla dzieci”. Aż chce się powiedzieć z zazdrością: za naszych czasów czegoś takiego nie było!

Więcej informacji: Programowanie dla dzieci