Startup Magazine

Artykuły

Własny biznes? Nie bój się pivotu

Kamil Górski, założyciel Bliq.pl i prezes spółki zajmującej się produkcją liquidów

Wiele osób myśląc o założeniu swojego startupu snuje wizje wielkich pieniędzy, sławy i prowadzenia firmy z plaży na Bahamach. Nie trzeba jednak sięgać daleko, by poznać historię wielu przedsiębiorców, którzy zanim osiągnęli spektakularny sukces, otarli się o bankructwo. 

Kamil Górski, założyciel Bliq.pl i prezes spółki zajmującej się produkcją liquidów

Kamil Górski, założyciel Bliq.pl i prezes spółki zajmującej się produkcją liquidów

Historii tych, którzy ostatecznie zbankrutowali i nie podjęli ponownej próby jest jeszcze więcej i również o nich możemy znaleźć informacje, jeśli tylko zechcemy. Z tych wszystkich opowieści wynika już nie tak kolorowy obraz prowadzenia własnego biznesu, ale jednocześnie równie, jeśli nie bardziej ciekawy. Ostatecznie to właśnie tak ciężkie warunki pozwalają na wydobycie z siebie głęboko ukrytych pokładów kreatywności i woli walki, o których moglibyśmy nawet nie wiedzieć pracując na spokojnym etacie z prywatną opieką medyczną i kartą multisport. Po takich przeżyciach człowiek nabiera pogody ducha, której nikt nigdy nie będzie mu już w stanie odebrać.

Fot. Serwis Bliq.pl

Fot. Serwis Bliq.pl

Początki pracy we własnym startupie były w moim przypadku podobne – trudności z płatnościami od klientów, działanie na granicy płynności finansowej, ciągła niepewność jutra, no i ten dobijający brak klimatyzacji w biurze. Ostatecznie jednak, gdy przestaliśmy choć na chwilę snuć plany wielkiego biznesu i skupiliśmy się na bieżącej sytuacji, dostrzegliśmy nagle wiele okazji, które być może nie do końca były z naszą wizją zgodne, ale pozwoliły rozwinąć przedsięwzięcie w nieco zmienionej formie. Niektórzy nazywają to „pivotowaniem” (zwrot w strategii), niektórzy zmianą modelu biznesowego, ale ostatecznie jest to bardzo ważna cecha, która powinna być podstawą każdego startupu – elastyczność i dostosowywanie się do potrzeb klientów. Jeśli tylko zaczniemy ich słuchać i obserwować, to może się okazać, że tuż za rogiem czeka na nas okazja, której wcześniej nie byliśmy w stanie dostrzec. Takiego podejścia życzę zawsze każdej osobie, która zabiera się za uruchomienie własnego przedsięwzięcia.